Rozwój informatyki i jej przenikanie do wszystkich sfer życia codziennego powoduje, że stopniowo wyłania się istnienie globalnego społeczeństwa informacyjnego – koncepcji, wg. której podstawową wartością gospodarczą jest informacja. W kontekście biznesowym staje się to coraz wyraźniej widoczne. Doskonałym wyrazem istotności informatyki biznesowej jest strategia lizbońska Unii Europejskiej, która w ramach swojego głównego programu badań i rozwoju (obecnie rozpoczynający się 7 Program Ramowy), mającego na celu zrównanie potencjału gospodarczego Europy ze Stanami Zjednoczonymi, ustala priorytety Technologii Społeczeństwa Informacyjnego.
Już dzisiejszy poziom informatyzacji wszystkich dziedzin życia powoduje, że często mówi się wręcz o istnieniu światowej e-gospodarki (która stopniowo obejmuje wirtualizację całego sektora finansowego). Obecnie komercyjny rynek zastosowań informatyki w biznesie jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem. Implementacja i obsługa zaawansowanych i najnowocześniejszych zastosowań informatyki biznesowej jest także pożądana przez wszelkie instytucje, ponieważ bezpośrednio odnosi się do stabilności i niezawodności ich funkcjonowania.
Technologie informatyczne zastosowań biznesowych, mają za zadanie usprawnienie procesów zarządzania i planowania zasobami oraz automatyzację wielu istotnych procesów. Wytworzone narzędzia (zarówno dostępne komercyjnie jak i w ramach paradygmatu otwartego oprogramowania, tzw. open source, pomimo swojej transparentności dla użytkowników końcowych, są podobnie jak narzędzia bezpieczeństwa informatycznego również bardzo złożone. Ich kompleksowa obsługa wymaga po pierwsze umiejętności skomplikowanego wdrożenia, a po drugie kompetentnej konfiguracji i bieżącego nadzoru. Czynności te mogą być realizowane tylko przez wysoko wykwalifikowane kadry. Również zastosowania rozwiązań informatyki biznesowej w przedsiębiorczości prowadzonej na własny rachunek (choć są to mniej sformalizowane procesy) wymagają odpowiednich umiejętności i wiedzy.
Specjalistyczna wiedza i praktyczne umiejętności oraz ich formalna dokumentacja w ramach uznawanych międzynorodowo standardów w zakresie informatyki biznesowej stanowią bardzo istotny element podniesienia atrakcyjności potencjalnych pracowników na wszystkich szczeblach organizacyjnych we wszystkich sektorach nowoczesnej gospodarki. Czynniki te są również nieocenione dla zwiększenia wydajności procesów organizacyjnych we własnej działalności gospodarczej.